[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
REZERWATY PTACTWA, WYSPY, OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO -Spearfishing.pl

REZERWATY PTACTWA, WYSPY, OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO

Ogólne rozmowy podwodnych łowców. Zarówno początkujących jak i starych wyjadaczy.
Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:
REZERWATY PTACTWA, WYSPY, OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO

Postautor: bruner » czw, 15 kwietnia 2010, 09:44

W przepisach znalazłem:

Zabrania się połowu ryb w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody.

W przepisach o ochronie przyrody się kompletnie nie orientuję...

Czy ktoś z Was orientuje sie w tych przepisach? Wiadomo, że przepisy zabraniają polowań kuszą w odległości mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje zakaz poławiania wszystkich gatunków ryb - czyli jakichś rezerwatów ryb. I tu nie mam pytań. Chodzi mi o przypadek gdy wyspa na akwenie jest oznaczona jako rezerwat ptactwa. czy jest wyznaczona jakaś odległośc jaka nalezy zachowywac od takiego rezerwatu w trakcie polowań lub okres roku w jakim należy taką odległośc zachowywac?

I drugie moje pytanie: jeżeli akwen cały jest rezerwatem ptactwa wodnego to nie wolno na nim polowac z kuszą w ogóle czy tylko w jakiejś okreslonej porze roku?
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
Jaca
Posty:2240
Rejestracja:śr, 5 marca 2008, 14:11

Re: Wyspy-rezerwaty i akweny-rezerwaty (ptactwo) a przepisy

Postautor: Jaca » pt, 16 kwietnia 2010, 16:23

jak dla mnie jeżeli rezerwat obejmuje wszystkie gatunki to nie można tego łowić kuszą... a jeżeli tylko ptactwa to ja bym to zinterpretował tak ze mogę polować nie zakłócając życia ptaków (nie łowiąc zwierząt które te ptaki jedzą)... ale to moja własna interpretacja jest...

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: Wyspy-rezerwaty i akweny-rezerwaty (ptactwo) a przepisy

Postautor: bruner » śr, 28 kwietnia 2010, 11:04

Ponieważ temat mnie nadal interesuje to spróbowałem przejrzec ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w aktualnym brzmieniu obowiązujacej od dnia 15 listopada 2008 r:

http://www.lop.szczecin.pl/natura2000/d ... zyrody.doc


Jeżeli idzie o Parki narodowe i rezerwaty przyrody to:

art 15.1 W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:

punkty:
3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu;
4) polowania, z wyjątkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody;
14) połowu ryb i innych organizmów wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;
17) wspinaczki, eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;
21) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;


Jak dla mnie wynika z tego, że zarówno na obszarze akwenów bedacych rezerwatami przyrody ( nieważne czy roślin, ptaków, ryb czy innych zwierząt), jak i na obszarze akwenów leżących wewnątrz obszaru objętego rezerwatem przyrody lub parkiem narodowym i nalezących do tych obszarów ochronnych, polowania na ryby z kuszą są niedopuszczalne poza szczególnymi działaniami słuzącymi zapewnieniu własciwej równowagi w rezerwacie, przeznaczonymi zapewne nie dla takich zwykłych zjadaczy ryb jak większośc z nas.
Ponadto wynika z ustawy, że na takich akwenach zabronione jest wszelakie nurkowanie ( eksploracja zbiornika, uprawianie sportów wodnych)

Jezeli istnieją akweny lezące wewnątrz obszaru parków narodowych, bądź rezerwatów, które jednak są z nich wyłączone to jezeli nie leżą one w otulinie tych obszarów chronionych to nie dotyczą ich przepisy ustawy o ochronie przyrody w zakresie nas interesującym.

Ponadto ustawa mówi o otulinach parków i rezerwatów:

Art. 11.
1. Na obszarach graniczących z parkiem narodowym wyznacza się otulinę parku narodowego.
2. W otulinie może być utworzona strefa ochronna zwierząt łownych ze względu na potrzebę ochrony zwierząt w parku narodowym.

Art. 13.
2. Na obszarach graniczących z rezerwatem przyrody może być wyznaczona otulina.


Z tego mozna wysnuc wniosek, ze polowania na ryby z kuszą (w ogóle pozyskiwanie ryb z wody) mogą byc zakazane w otulinie niektórych rezerwatów i parków narodowych (ze wzgledu na potrzebę zapewnienia ptactwu wodnemu spokoju bądź odpowiedniej ilości rybnego pozywienia). Więc jeżeli na jeziorze jest wyspa będąca rezerwatem ptactwa wodnego to trzeba się tylko zorientowac czy posiada ten rezerwat jakąś otulinę i jeżeli tak, to czy na jej terenie utworzona jest strefa ochronna ryb. Jeżeli rezerwat nie ma otuliny to wód jeziora nie obejmują przepisy ustawy o ochronie przyrody w zakresie nas interesującym.
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/


Wróć do „Blue Hunters”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 55 gości