[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Łowiectwo a dna moczanowa -Spearfishing.pl

Łowiectwo a dna moczanowa

Wszystko co dotyczy problemów zdrowotnych związanych z nurkowaniem.
Awatar użytkownika
Bivittatus
Posty:279
Rejestracja:pn, 19 kwietnia 2010, 09:11
Lokalizacja:Słupsk
Łowiectwo a dna moczanowa

Postautor: Bivittatus » pn, 13 kwietnia 2015, 14:15

No i mnie zdiagnozowali je**na dna moczanowa.
Na necie jest trochę informacji ale generalnie jedne z drugimi się nie pokrywają. Są dość rozbieżne. Chodzi mi głównie o aspekt nurkowy. W paru miejscach spotkałem się ,że choroba ta nie lubi chłodu i wilgoci a przy nurach to wiadomo - i jedno i drugie dość często.
Lekarz twierdzi, że nic nie słyszał o przeciwwskazaniach ale ręki sobie nie da uciąć.

Czy ktokolwiek ma doświadczenia a tym choróbskiem?.

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Łowiectwo a dna moczanowa

Postautor: Ela » pn, 13 kwietnia 2015, 16:22

Nie mam własnego doświadczenia jeśli chodzi o dnę moczanową, ale w pracy bardzo często spotykam się z pacjentami cierpiących na te schorzenie. Zasada jest taka aby nie dopuszczać do ataku dny, który jak już pewnie doskonale wiesz jest bardzo bolesny i często doprowadza do przejsciowego unieruchomienia, wtedy to zwykle stężenie kwasu moczowego mieści się w górnej granicy zakresu referencyjnego bądz znacznie go przekracza. Musisz mieć dobraną indywidualną dawkę leku, przestrzegać odpowiedniej diety i dbać o to aby regularnie kontrolować poziom kwasu moczowego. Co do nurkowania, nie wiem jak bardzo zaawansowana jest u Ciebie choroba, czy miałeś pobierany płyn stawowy, czy i jakie kryształy w stawach stwierdzono?
W ogóle na jakiej podstawie postawiono taką diagnozę? Jak bardzo dokucza Ci to w codziennym życiu, jak wpływa na zakres ruchów itd.
Generalnie z tego co wiem przewlekły ból towarzyszący stanom zapalnym – a podłożem tej chory jest właśnie taki stan - łagodzi się poprzez ciepłe okłady, wygrzewanie danych miejsc dotkniętych chorobą. Jedynie w fazie zaostrzenia procesu zapalnego można poddać się krioterapii itp. Myśle, że musisz to "przetestować" sam na sobie. Obserwuj swoje reakcje w wodzie, czy podczas nurkowania ból się nasila, czy ma na to wpływ temperatura wody, czas przebywania w niej, a może ewentualne pogorszenie danego stanu wynika "tylko" z nadmiernego obciążenia zajętych stawów?
Istnieją generalne zasady ale mimo to na szczęście każdy z nas reaguję indywidualnie na pewne bodźce zewnętrzne. I tego się trzymaj, wierzę, że będzie dobrze :D

Awatar użytkownika
Bivittatus
Posty:279
Rejestracja:pn, 19 kwietnia 2010, 09:11
Lokalizacja:Słupsk

Re: Łowiectwo a dna moczanowa

Postautor: Bivittatus » pn, 13 kwietnia 2015, 16:57

Dziękuję Ci za szybką i merytoryczną odpowiedź. Jestem po pierwszym ataku dopiero. Chorobę lekarz stwierdził na podstawie mojej relacji z przebiegu tego napadu i wyników. Stężenie po napadzie miałem 7,0 - czyli górny limit. Dostałem mirulit 100 mg dziennie przez 3 miesiące i później do kontroli.
Chyba racja , że najlepiej będzie obserwować jak organizm reaguje na różne bodźce.

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Łowiectwo a dna moczanowa

Postautor: Ela » pn, 13 kwietnia 2015, 18:59

Zatem musiałeś mieć bardzo charakterystyczne objawy, gdyż lekarz nie zdecydował się na poszerzenie diagnostyki.

Jeśli mogę Ci jeszcze coś doradzić. Według mnie rozsądne będzie znalezienie źródła tego stanu u Ciebie. Zwykle to cywilizacyjna przypadłość, ale czasem źródłem podwyższonego kwasu moczowego jest niedoczynność tarczycy – zbadaj TSH czy aby nie jest podwyższone - aby wyeliminować tę przyczynę - koszt kilkanaście zł. Poza tym bardzo często niewydolność nerek ( oznacz kreatyninę razem z GFR i mocznik - koszt po kilka zł) może być powodem wzrostu kwasy moczowego we krwi. Wtedy należy się skupić na leczeniu naprawdę poważnego źródła problemu, a nie tylko na łagodzeniu skutków choroby.
Jeśli na tę chwilę wyniki będą w normie, to mimo tego radzę regularnie ( jeśli Twój lekarz tego nie zleci) przy każdym badaniu kwasu moczowego sprawdzać te parametry funkcji nerek, o których pisałam wyżej ( plus badanie ogólne moczu). Bo właśnie przewlekle podwyższenie kwasu moczowy ( w drugą stronę także) może w przyszłości doprowadzić do dysfunkcji nerek, a wtedy nurkowanie będzie tylko wspomnieniem.
Trzymam kciuki :D

Awatar użytkownika
Bivittatus
Posty:279
Rejestracja:pn, 19 kwietnia 2010, 09:11
Lokalizacja:Słupsk

Re: Łowiectwo a dna moczanowa

Postautor: Bivittatus » pn, 13 kwietnia 2015, 20:38

Ok. Dzięki po stokroć. Na mojego rodzinnego nie ma co liczyć. Badania muszę wykonać we własnym zakresie.
Pozdrawiam.


Wróć do „Zdrowie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron