[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Płetwy dla początkującego - Strona 7 -Spearfishing.pl

Płetwy dla początkującego

Wszytko co dotyczy masek, fajek, płetw oraz obciążenia.

Moderator:doox

Nurek18
Posty:105
Rejestracja:pn, 10 marca 2014, 15:51
Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: Nurek18 » sob, 17 maja 2014, 16:09

Czas powoli kompletować sprzęt.Więc pytanie jakie płetwy na początek do 400zl?dodam że to będą moje pierwsze płetwy.
Tylko kilka razy miałem okazję pływać w zwykłych paskowych płetwach kolegi i były dla mnie zbyt giętkie przez co nie mogłem w nich pływać.

Zakupy będę robił przez neta wiec nie mam możliwości przymierzenia.Więc jak jest z tymi rozmiarami?Dodam że mam wąską stopę.
Numer buta jaki noszę to 42 do tego skarpeta 5mm.

Płetwy będę kupował prawdopodobnie na Scubastore.

Nurek18
Posty:105
Rejestracja:pn, 10 marca 2014, 15:51

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: Nurek18 » sob, 17 maja 2014, 21:13

Czy te płetwy z deca będą dobre na początek?
http://www.decathlon.pl/petwy-spitfire- ... 47054.html
Czy będą pasować na wąską stopę?

Nurek18
Posty:105
Rejestracja:pn, 10 marca 2014, 15:51

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: Nurek18 » ndz, 18 maja 2014, 18:59

Ktoś doradzi?????????

Awatar użytkownika
Bivittatus
Posty:279
Rejestracja:pn, 19 kwietnia 2010, 09:11
Lokalizacja:Słupsk

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: Bivittatus » pn, 19 maja 2014, 21:19

O spitfire Ci nic nie powiem, ale w zeszłym tygodniu zamówiłem właśnie z Deca dwa rozmiary Cressi Gara Modular. Rozmiary 42-43 i 44-45. Stopę mam 41-42 (26,2cm). Po długim namyśle zostawiłem 42-43 które ze skarpetą 5mm leżą idealnie. 7mm tam już raczej nie wcisnę więc na zimę nie za bardzo.

PiotrekWrck
Posty:117
Rejestracja:pn, 15 września 2014, 18:43
Lokalizacja:Chorzów

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: PiotrekWrck » ndz, 21 września 2014, 15:37

Widzę, że temat stary jak świat, to się podczepię :)

Od jakiegoś czasu myślę o zakupie długich płetw i totalnie nie radzę sobie z wyborem. Za dużo tego wszystkiego, aby połknąć na raz. Pomożecie początkującemu?
Ważę 70kg, mam 170cm wzrostu, krótkie i w miarę silne nogi. Chodzę w butach 41 i mam szeroką stopę z normalnym podbiciem. Pierwsze płetwy planuję średnio twarde, głównie do free w ciepłych wodach, czyli bez skarpety lub skarpeta do 3mm. Skłaniam się do płetw bez jaskrawych kolorów lub wręcz kamo, gdyż uważam, że przejście na spearfishing będzie dla mnie naturalnym przejściem do kolejnego poziomu. Na polskie wody planuję kupić płetwy najszybciej w przyszłym roku.
Budżet mam ograniczony do max 600PLN

Awatar użytkownika
indianin
Posty:1033
Rejestracja:wt, 14 sierpnia 2012, 22:00

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: indianin » ndz, 21 września 2014, 17:07

Po tym jak ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem płetw z kaloszem c4 to nic innego nie doradzę w tej cenie tylko to http://www.spearfishing.de/product_info ... -Dark.html nr 41/42 .Po moich przejściach z płetwami (mam wysokie podbicie) i chore wymagania:) nic innego nie brał bym pod uwagę .Pozostaje jeszcze twardość pióra ale to za jakiś czas jak dojrzejesz do tego, czyli sezon może 2 i będziesz wiedział czego oczekujesz od płetw .Dlaczego te ? Przede wszystkim kalosz jest po prostu genialny.Tu więcej nic nie dodam takiego wygodnego kalosza na nodze nie miałem nigdy wcześniej. Potem jak dojrzejesz to zmieniasz pióra na jakieś karbony czy inny kompozyt i hulasz dalej. Ewentualnie sporasub-y spitfire też mają dobry kalosz a pióra maja prowadzenie jako jedne z nielicznych płetw termoplastycznych co pozwala na spokojne prowadzenie płetwy w wodzie . Ale tylko nieco tańsze są od tych c4 więc wybór pozostawiam tobie. Są jeszcze lederfinsy i przy twojej wadze pióra mogą dać radę ale niech się wypowiedzą koledzy którzy ich używają bo opinie o ich wytrzymałości są bardzo podzielone a za 600 Pln możesz mieć ju takowe karbonowe ledefinsy.Więc wybór należy do ciebie
"Wszystko co dobre przytrafiło mi się w wodzie"

"Zawsze jest tak, że w polowaniu ważny jest łut szczęścia"
Wiesław Roguski
www.sspoland.pl

PiotrekWrck
Posty:117
Rejestracja:pn, 15 września 2014, 18:43
Lokalizacja:Chorzów

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: PiotrekWrck » wt, 23 września 2014, 17:01

Twoją sugestię przemyślałem, posprawdzałem co jest w okolicy i dziś w Decathlonie mierzyłem Sporasuby Spitfire. Niestety w skarpecie 5mm noga mi lata, a mniejszego rozmiaru nie mieli. Ale uwaga, te sporasuby rozmiar 43/44 mieli za 230zł!!! Może kogoś to zaciekawi. No i pani obsługująca to stanowisko jest naprawdę przesympatyczna :)

A może miałby ktoś we Wrocławiu pożyczyć do przymiarki Sporasuby Spitfire w rozmiarze 41/42?

Czerwony kolor służy do moderacji - proszę używać innych do wyróżnienia tekstu ;)

maruda
Posty:84
Rejestracja:sob, 3 grudnia 2011, 00:05
Lokalizacja:Kraków

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: maruda » śr, 24 września 2014, 22:02

Omer i przejęty przez nich Sporasuby to najszersze kalosze na rynku ( z tego co wiem bo mam
szeroka stopę ) , nie wiem gdzie nurasz ale jeśli nurasz na kamieniołomach lub na skałach to np: Ledefinsy - chyba troszkę za delikatne -tak myślę , ale ??? , naj - jak dla mnie to 1. stopa dobrze dopasowana do kalosza = przyjemność z pływania :D , 2. płetwy same nie pływają :wink: więc ... - pkt1. a jak zostanie ci kasy kup skarpety, rękawiczki lub inne zabawki i też będzie fajne :) , 3. jak cię nie ciśnie z zakupem to może gdzieś jakoś przymierz i dokonasz wtedy wyboru bo kupowanie w ciemno za 200 - czy za 1000 to zawsze jest loteria :eusa_wall:

PiotrekWrck
Posty:117
Rejestracja:pn, 15 września 2014, 18:43
Lokalizacja:Chorzów

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: PiotrekWrck » czw, 25 września 2014, 09:37

Drobnych wydatków na sprzęt, to w ogóle nie liczę :) LF faktycznie na delikatne wyglądają. Z takim zakupem poczekam jeszcze trochę. Jak mierzyłem Sporasuby Spitfire, to wydawały się idealne, poza tym drobnym szczegółem, że były troszkę za duże. Jak przez jakieś 2 tyg nie uda mi się znaleźć przymiarki, to najwyżej będę mniejszy rozmiar w ciemno kupował.

PiotrekWrck
Posty:117
Rejestracja:pn, 15 września 2014, 18:43
Lokalizacja:Chorzów

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: PiotrekWrck » pt, 24 października 2014, 10:51

Ostatecznie kupiłem Maresy Avanti Quatro Power, w kolorze Camo i jestem zadowolony. Ponoć to są najlepsze z możliwych płetw do hokeja, a ponurkować w nich też można. Trochę popływam i od przyszłego sezonu zacznę przymiarki do jakiegoś kompozytu, tak, jak radzicie.

samee
Posty:135
Rejestracja:wt, 15 lipca 2014, 22:28

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: samee » śr, 19 listopada 2014, 12:42

Przymierzam się do zakupu płetw. Po lekturze tego wątku skłaniam się do płetw, które kupił kolega powyżej: Mares Avanti Quatro Power. Pływał będę na początku pewnie na płytkiej wodzie, bardziej w roślinności niż w głębinach, dodatkowo głównie będą to akweny i rzeki(być może) w Polsce. Dlatego krótsze płetwy wydają się rozsądniejsze. Jednak miałem okazję ostatnio popływać na basenie w Omer Stingray rozmiar 41/42 na gołą nogę i bardzo fajnie mi się w nich pływało i tak się zastanawiam może jednak jakieś Omery millenium(?). Wzrost: 180cm, waga: 88 kg.

Druga kwestia to grubość skarpety, tak jak wspomniałem będę pływał głównie w polskich wodach skarpeta zatem powinna mieć grubość 5mm?

Biorąc pod uwagę to że mam rozmiar buta 43 i że na gołą nogę pasują na mnie Stringray’e 41/41 i skarpetę 5mm jaki rozmiar płetwy np. takiego Maresa powinienem wybrać? Generalnie w Warszawie można gdzieś takie płetwy przymierzyć?

Przeglądając oferty sklepów rzucił mi się w oczy pewien detal są płetwy z pomarańczowym znaczkiem rybki na płetwie i bez. Czy jest to jakieś oznaczenie które mówi o innym modelu płetwy, miękkość pióra, wielkość kalosza?

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
stargrass
Posty:207
Rejestracja:ndz, 16 grudnia 2012, 11:38
Lokalizacja:Białystok

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: stargrass » śr, 19 listopada 2014, 15:38

Mares z pomarańczową rybką to chyba serie produkowane specjalnie dla Decathlona. Tylko tam widziałem takie produkty. Kiedyś się dowiadywałem przy okazji innych zakupów i polski dystrybutor Maresa nie ma w ofercie produktów z tym znakiem.

Skarpeta 5mm będzie potrzebna tylko jeżeli zamierzasz nurać w naprawdę zimnej wodzie. Od wiosny do jesieni spokojnie wystarczy 3mm. Tak więc w razie jakby co masz pole manewru żeby dopasować grubość skarpety do kalosza.

Miałem przez wiele lat Avanti Quatro Power i osobiście ich nie polecam. Są za szerokie i za sztywne jak dla mnie. W typowych długich płetwach pływa mi się o niebo lepiej.

PiotrekWrck
Posty:117
Rejestracja:pn, 15 września 2014, 18:43
Lokalizacja:Chorzów

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: PiotrekWrck » śr, 19 listopada 2014, 15:49

Mam Maresy ze Scubastore (za 236zł), wersja camo i mam rybkę jak na pierwszym zdjęciu. Myślę, że to jest wyłącznie odświeżona szata graficzna. Jeśli jesteś z Wrocławia lub okolic, to wpadnij do mnie przymierzać. Te płetwy są dość szerokie i nie każdemu to odpowiada.
Zainwestuj sobie w płetwotrzymacze. Wydatek niewielki, a będziesz mógł łatwo luzy korygować przy cieńszej skarpecie.

Awatar użytkownika
Lutobor
Posty:367
Rejestracja:wt, 19 lutego 2013, 12:20
Lokalizacja:Opole

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: Lutobor » czw, 20 listopada 2014, 18:40

@samee
Zależy od producenta skarpet (użytego materiału) ale na cały sezon, od jego początku do końca moim zdaniem do płetwy kaloszowej całkowicie wystarczą 3mm (open cell) - takich używam i w stopy nigdy nie zmarzłem.
Przy stopie 43, skarpecie 3mm open cell kalosz Mares Avanti Quatro Power 44/45.
Stingraye, w których pływałeś (41/42) powinny być dla ciebie przyciasne, no chyba że masz wąską stopę a Omery jak i Maresy mają bardzo szerokie kapcie.
Pomarańczowa rybka w logo Pureinstinct Maresa weszła jakieś 3-4 lata temu, płetwy czarne (Quatro) bez tego znaczka mają ponad 3 lata (od produkcji).
Przy kaloszu dobranym do skarpety można stosować wkładki redukcyjne do kalosza i pływać w nich bez skarpet w basenie.
Płetwotrzymacze to dobry pomysł - Maresa są grube i mocne ale bardzo drogie, może poszukaj innego producenta.
Mam takie basenówki - piękna praca bez uślizgów bocznych, ogromna powierzchnia przy dość krótkim piórze, zwrotne, szybkie - płetwa legenda, producent stworzył większe kalosze pod łowiectwo. Mój zakup na następny sezon. Obecnie pływam w Razorach Pro.

Czytałem gdzieś, że nowe Quatro (ze znaczkiem rybki) mają rozmiarówkę dostosowaną do skarpety 3mm ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć gdzie to było napisane.
Organicznie nie znoszę jakichkolwiek form kłusownictwa - niepodyktowanych głodem.

samee
Posty:135
Rejestracja:wt, 15 lipca 2014, 22:28

Re: Płetwy dla początkującego

Postautor: samee » czw, 20 listopada 2014, 23:17

Dzięki Panowie za informacje!

Biorąc pod uwagę głównie to w jakich warunkach na chwilę obecną będę nurkował, wydaje się że te Maresy to rozsądny wybór wyglądają w miarę na uniwersalne płetwy. Tak jak pisałem czuję, że na początku będę pływał w płytszych wodach a z długimi płetwami może być nieco słabiej w krzakach i roślinności, rzekach.
Trochę mnie zmartwił wpis @stargrass’a aż tak było źle? Myślisz że na początek te maresy mogą być za sztywne? No i że są za szerokie, tzn. bijałeś jedna o drugą?

@PiotrekWrck jeszcze parę lat temu z chęcią skorzystałbym z okazji przymierzenia płetw ale od paru lat siedzę w stolicy :) .
@Lutobor Stingraye(41/42) weszły na mnie bez problemu, hm.. może mam mniejszą stopę niż mi się całe życie wydawało.


Wróć do „ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości

cron