[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Uprząż balastowa -Spearfishing.pl

Uprząż balastowa

Wszytko co dotyczy masek, fajek, płetw oraz obciążenia.

Moderator:doox

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:
Uprząż balastowa

Postautor: bruner » wt, 17 czerwca 2014, 21:23

Zrobiłem film i popełniłem 'elaborat' o uprzęży balastowej. Film pokazuje co i jak można z nią zrobić. Postarałem się skupić w jednym miejscu informacje na temat tego rodzaju obciążenia i skonfrontować z pozostałymi systemami balastowymi używanymi do nurkowania swobodnego. Jeśli o czymś zapomniałem to mam nadzieję, że to uzupełnicie.



Nurkowanie swobodne na wodach otwartych (łowiectwo podwodne, fotografia podwodna, a także freediving nastawiony na podglądanie podwodnego świata) charakteryzują się długim czasem przebywania w wodzie. Niejednokrotnie jest to i 10 godzin, podczas których nie tylko nurkuje się w głąb, ale przede wszystkim pływa się na powierzchni, czasem pokonując całe kilometry w wodzie. W tych warunkach przy skupieniu całego obciążenia na pasie balastowym po dłuższym okresie pływania odczuwa się często ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie jeżeli ma się do tego 'predyspozycje zdrowotne'

Dlatego pasa balastowego najlepiej używać przy cienkiej piance (gdy nie potrzeba większego obciążenia) lub głębszych nurkowaniach. Najlepszy do tego celu jest pas gumowy - dobrze trzyma się na biodrach. W każdym innym przypadku lepiej przenieść ciężar działający na kręgosłup nieco wyżej. Do tego celu służą neoprenowe kamizelki balastowe lub uprzęże balastowe, szczególnie popularne w łowiectwie podwodnym.

Z tych dwu sposobów obciążania się osobiście polecam uprząż do łowiectwa. Uprząż taka w konfiguracji podstawowej, składa się z 'kapliczki' na plecy i dwu 'kanistrów' umieszczonych po bokach. Można ją z powodzeniem wykonać domowym sposobem. W wykonaniu fabrycznym, np. firmy Beuchat waży ona 7 kg. Dodatkowo zamontować można dwa 'kafle' na pasie i jeszcze dwa 'kafle' na pionowych szelkach co daje praktycznie nieograniczone możliwości zwiększania obciążenia ponad podstawowe 7 kg. Ja do pianki o grubości 7 mm z długimi spodniami stosuję konfiguracje 7, 9 i czasem 11 kg w zależności od głębokości na jakiej planuję przebywać. Zaletą uprzęży jest to, ze nie zmienia ona rozmiarów z czasem, a największą zaletą jest to, że można łatwo jedną ręką zmieniać obciążenie w wodzie - poprzez zakładanie lub zdejmowanie 'kafli' dopinanych do pasa lub pionowych szelek uprzęży przy pomocy zatrzasków. Kafle nieużywane w danej chwili można sobie przechować w boi lub przy łodzi, a nawet gdzieś na brzegu. Tym samym można zmieniać w pewnym zakresie głębokości na jakich chce się komfortowo przebywać pod wodą.

Wadą pasa (każdego, nieważne czy parcianego czy gumowego) jest to że podczas wypływania osuwa się na biodra. Zawsze. Dlatego bardzo obciąża kręgosłup w odcinku lędźwiowym potem gdy na powierzchni płynie się już w pozycji poziomej. Jeśli ktoś ma kłopoty z kręgosłupem (ja miałem poważną kontuzję kręgosłupa właśnie w tamtej okolicy w 'młodości') to nie ma siły, żeby pływanie z pasem nie powodowało bólu. A jeśli ktoś jest zdrowy, to jeśli jego balast jest spory i pływa dużo i długo to jest bardzo prawdopodobne, że się nabawi dolegliwości i bólu w tamtej okolicy.

Balastowe kamizelki neoprenowe utrzymują balast z dala od dolnego odcinka kręgosłupa i to jest ich zaleta. Wadą kamizelek jest to, że z kolei przy zanurzaniu balas często 'leci' w kierunku głowy (co jest eliminowane albo mocowaniem do zwykłego pasa, albo odpowiednim kształtem kamizelki. Jednakże kamizelki mają ograniczoną 'nośność' i przeważnie (szczególnie przy płytkich nurkowaniach) wymagają dodania pasa. Robi się dużo sprzętu, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Poza tym mocno załadowywane ołowiem neoprenowe kamizelki balastowe z czasem często się rozciągają i deformują.

Najlepszym co może być jest uprząż do łowiectwa składająca się zarówno z pasa jak i szelek. Pas po prawidłowym zapięciu zatrzymuje się przy zanurzaniu na żebrach i skumulowany na niej balast nie 'leci' na głowę. Szelki z kolei utrzymują pas wysoko, a więc ponad odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i przy wynurzaniu nie zsuwa się skumulowany na uprzęży balast nisko na biodra. Dzięki temu nie obciąża kręgosłupa w odcinku lędźwiowym przy późniejszym pływaniu w poziomie. Jest to więc rozwiązanie kompleksowe i komfortowe. Ponadto umieszczenie w przypadku uprzęży balastu nieco wyżej niż na pasie ułatwia szybkie i ciche zanurzanie się 'scyzorykiem'.
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Wróć do „ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości

cron