[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Spearfishing.pl •Kamera Motioncam01
Strona 1 z 1

Kamera Motioncam01

: sob, 11 lutego 2012, 13:51
autor: Tomix_TC
Witam Koledzy,
Na rynku pojawiła się nowa kamerka - Intercom Motioncam01. Jej parametry wydają się być bardzo ciekawe. Porównanie parametrów z innymi kamerkami patrz poniżej. Nowość jak nowość. Zawsze w takim wypadku nasuwa mi się pytanie na ile wprowadzone zmiany sprawdzają się w rzeczywistości? Jak macie jakieś informacje na temat tej kamerki, linki do filmów, testów to proszę o ich zamieszczanie.

Nie wiem jak sprawdza się i czy jest pomocny laserowy wskaźnik w kamerach, a zwłaszcza czy przy użyciu nie odstrasza ryb? Trzeba przecież pamiętać, że w przeciwieństwie do powietrza, pod wodą widać wiązkę światła (z uwagi na efekt rozpraszania) a nie jak na powietrzu - jedynie punkt docelowy. Poruszanie w wodzie takim "mieczem świetlnym" może przecież płoszyć (lub wabić) ryby.

Jest jeszcze co najmniej jedno pytanie - na ile pomocne będzie zamieszczone oświetlenie LED. Nie chodzi tu nawet o sama przydatność takiego światła, bo z uwagi na swoją moc i środowisko pracy (jak również pobór energii) zastosowanie przy filmowaniu podwodnym obiektów oddalonych o co najmniej kilka metrów zdaje sie być bez znaczenia. Zastanawia mnie jednak miejsce umieszczenia tego doświetlenia ( jak również lasera). Przy kamerach do monitoringu wykazano, że bardzo negatywnie na jakość obrazu wpływa umieszczenie oświetlenia przed szybką obudowy (obok obiektywu). Część światła ulega rozproszeniu na szkle obiektywu i wraca do obiektywu Fałszując pomiar światła rzeczywistego (poza obudową) a ponadto daje również refleksy (np. kurzu, czy przymglenia obudowy).

Stąd z jednej strony ciekawy jestem tych nowych rozwiązań, a z drugiej strony rozwiązania techniczne tu zastosowane są już nieco negatywnie zweryfikowane. Można powiedzieć, że zawsze można nie włączać doświetlenia (i być może można wyłączyć wskaźnik laserowy) - tylko po co za to płacić?

Czy warto więc iść w kierunku takich nowości, czy też lepiej pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach (zwłaszcza że Midland XTC300 HD ma już płaskie szkło)?

Re: Kamera Motioncam01

: sob, 11 lutego 2012, 17:37
autor: bruner
Na razie to xtc-300 z nową obudową nie jest jeszcze sprawdzonym urządzeniem :)

Oby było teraz juz dobrze pod wodą bo cena xtc-300 jest atrakcyjna w porównaniu z innymi kamerkami full HD. Ciekawy jestem spostrzeżeń kogoś kto zamontuje xtc-300 do maski. Już mniejsza i lżejsza xtc-200 spowodowała u mnie koniecznośc dorobienia dodatkowego paska do maski (nad głowę, nad kaptur), żeby kamera nie ściągała paska maski w dół i żeby jednoczesnie sama kamera utrzymywala sie stabilnie w pionie.

Cena xtc-300 w tym zestawieniu co je podajesz jest chyba dwukrotnie zawyżona :shock:

Patrzyłem na te kamerę - jest wodoodporna do 20 m, ale nie widzę jej obsługi (przy zamontowaniu do maski, a wiec na wyczucie) w rękawicach w jakich nurkuje się w naszych wodach - te przyciski sa jak dla mnie za blisko siebie. Poza tym mam z doświadczenia awersję do czegos do czego nie mozna kupić zapasowej obudowy podwodnej. Po dłuższym uzywaniu będzie strach coraz większy zabierać ja pod wodę bez wykonania przeglądów serwisowych i zalecanej zapewne przez producenta okresowej wymiany uszczelnień. Cokolwiek sie zniszczy lub porysuje przy nurkowaniach to będzie od razu w kamerze, a nie w obudowie za 50 pln (dlatego tez m.in. wybrałem xtc-200, bo ma tanią obudowe do dokupienia i akumulator).