[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
GoPro 4 Black -Spearfishing.pl

GoPro 4 Black

Wszystko o aparatach i obudowach podwodnych.

Moderator:doox

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała
GoPro 4 Black

Postautor: Tomix_TC » sob, 7 listopada 2015, 22:30

Zmiany dokonane przez producenta między modelami 3+ a 4 nie wydają się być jakieś zasadnicze. Jakość obrazu z testów nie wykazuje znaczących różnic - zwłaszcza przy dobrym oświetleniu trudno je dostrzec. Pojawiają się one dopiero w słabym oświetleniu. GoPro oferuje wiele ustawień stąd też sugestia by w tym wątku użytkownicy GP4 podzielili się informacjami co do preferowanych i sprawdzonych ustawień parametrów filmowania.

Kilka moich spostrzeżeń z pierwszych testów.
1. Porównałem wielkość plików przy 1080 i 120kl/s oraz 2K i 60kl/s. Ku mojemu zdziwieniu pliki te są porównywalne, a jakość znacząco lepsza w 2K. Pozostaje różnica w ilości rejestrowanych klatek. Faktycznie przy obiektach szybko przemieszczających się warto pozostać przy 1080 i 120 klatkach (i mieć możliwość skorzystania z możliwości SLOW MOTION). W GP3+ filmowałem dotychczas na 60kl/s co dla naszych potrzeb jest wystarczające. Dlatego też widząc różnice w obrazie przy 2K a 1080 będę obstawiał 2K.
2. Pliki przy 4K również nie mają jakiś wyjątkowo dużych rozmiarów (jakość obrazu oczywiście najlepsza), ale 30kl/s jest moim zdaniem zbyt mało by filmować z ręki nie wspominając już o obiektach w ruchu.
3. ISO. Pierwotnie ustawiłem 6400. Owszem, w ciemnościach widać nieco więcej niż przy 3200, ale ziarnistość obrazu znacznie gorsza. Po porównaniu obrazu przy tych dwóch czułościach będę obstawiał 3200
4. Włączony Protune, balans bieli NATIVE (by nie "pływał kolarmi") i kolor GoPro Color
5. Zwykłem ustawić pomiar w punkcie centralnym (włączony Spot Meter) i przy tym tez pozostanę. Istotne jest to zwłaszcza przy filmowaniu obiektów o duży kontraście z tłem i przy świetle (latarki bądź reflektorów samochodowych)

Inne zmiany, o których mało się mówi to możliwość:
6. ustawienia automatycznego wyłączania ( to było i w poprzednich wersjach), ale i możliwości włączania kamery jednym przyciskiem z równoczesnym rozpoczęciem nagrywania. Głównie tej funkcji brakowało mi w poprzednich modelach (i za to lubiłem Midlanda). Dotychczas gdy kamera się wyłączyła wpierw trzeba było włączyć kamerę, odczekać, a następnie uruchomić nagrywanie innym przyciskiem. To było czasochłonne i irytujące (mając kamerę na masce nie można było stwierdzić czy kamera się już wyłączyła i wystarczy rozpocząć nagrywanie czy też wpierw trzeba ją włączyć. Teraz jest właściwie jak w Midlandzie - przyciskam i nagrywam. Po nagraniu samoczynnie wyłącza się po 60 s (ustawiłem najkrócej jak się dało) i ponowne naciśnięcie przycisku nagrywania uruchamia nagrywanie (niezależnie czy kamera się już wyłączyła czy jeszcze nie). Tak też Auto off na 1m i Quick Capture (zajączek) włączony. Wyklucza to również możliwość przypadkowej zmiany parametrów filmowania bo do nagrywania używam jednego przycisku.

Z innych ustawień to:
7. Szerokość obrazu zwykłem ustawiać na Medium (nie oddal obiektów i zniekształcenia obrazu są mniejsze)
8. Low Light włączone.

Jeżeli macie jakieś inne preferencje napiszcie jakie i dlaczego.

I jeszcze jedno - filtry podwodne - czy ktoś ma na GoPro?

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: bruner » czw, 12 listopada 2015, 01:43

Znam kilka takich osób z powodzeniem używających takich filtrów, z tym, że żadna nie jest członkami tego forum - napisz co Cię interesuje a ja się podpytam

Jeśli testowałeś czas pracy na standardowej (podstawowej) baterii dla tej gopro - ile wynosi?
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: GoPro 4 Black

Postautor: Tomix_TC » pt, 13 listopada 2015, 21:01

Jeżeli chodzi pracę ciągłą to nie testowałem. Testy dostępne na YT pokazują, że GP4 wytrzymuje mniej niż GP3+ ciągłego filmowania. Jedna bateria pozwala nagrać ok 50 min 1080 na 60 klatkach. Z tego powodu niezbyt chętnie podchodziłem do wymiany. Zaskoczyła mnie jednak funkcja, o której pisałem wcześniej. Obecnie mam ustawione wyłączenie kamery po 1 min od zakończenia filmowania (krócej się nie da), nagrywanie (i samą kamerkę włącza się/wzbudza) jednym przyciskiem (zwłoka z rozpoczęciem nagrywania przy takim ustawieniu to ok 3-4 sekundy). Nagrywając w ten sposób ok 35 minut filmu w kawałkach po 2-4 minuty zużyłem 3/4 energii bakpacka (akumulator baterii pozostał 100%). Z Bakpackiem powinno więc wystarczyć na nagranie ok 1,5 godziny nagrywania. Jak przeliczam powinno zająć to prawie całą kartę 64GB i wystarczyć na ok 4 godzinną wyprawę.

Dla filmowania jakie preferujesz Piotrze (nagrywanie ciągłe) wytrzymałość zestawu nawet z Bakpackiem jest trochę mała. Ale i tu jest niewielkie udogodnienie - możliwość stawiania znaczników w interesujących momentach (co zaoszczędza czas przy przeglądaniu dużych plików). Dodatkowo można również ustawić czas nagrania jaki zostanie zapisany od wyłączenia kamery (np. ostatnie 2, 5 10 ... min - co z kolei zaoszczędza miejsce na karcie.

W kwestii filtrów. Biorę pod uwagę jedynie filtry odchylane. Można szybko przejść z filmowania bez filtra (ujęcia nad wodą i na małej głębokości) do filmowania z filtrem (zamknięcie filtra jednym ruchem na większej głębokości). Odchylane filtry maja jeszcze jedne plus - łatwo usunąć powietrze. Moje wątpliwości to głównie:
- kolor na nasze (zielone) wody - obstawiam purpurę
- kolor na wody niebieskie Chorwacja/Norwegia - to pewnie będzie czerwony
- materiał z którego są wykonane (szkło czy tworzywo)

Ma ktoś doświadczenia co do wartości ISO jaka jest optymalna do filmowania pod wodą (w różnych warunkach)?

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: bruner » sob, 14 listopada 2015, 17:27

Podpytam i jak tylko czegoś sie dowiem to napiszę. Jedna z tych osób jest zawodowym filmowcem i fotografem - mam nadzieję, że uda mi się pociągnąć go za język :)

Ja filmuję w ten sposób, że gdy widzę coś ciekawego lub gdy się zanurzam to włączam kamerkę a gdy się wynurzam to wyłączam. Dzięki temu starcza na dłużej. Drugą kamerę kupiłem z kolei na stacjonarne, dłuższe ujęcia, lub zabieram ją ze sobą do wody w celu wymiany po wyładowaniu pierwszej.
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
franek1982
Posty:129
Rejestracja:ndz, 17 maja 2015, 19:07
Lokalizacja:Lillestrøm /Pelplin
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: franek1982 » pn, 16 listopada 2015, 19:44

Próbował ktoś ustawienia 720 superviwe i 120k/s i włączoną funkcja Stop Meter? Pojechałem w sobotę przetestować gp4 ale przy ustawieniu 1080 i 120k/s i nie jestem do końca przekonany do tego ustawienia, macie może jakieś optymalne ustawienie gp4 do naszych potrzeb? Wyszło tak https://youtu.be/DnSZ9eDDJtU

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: GoPro 4 Black

Postautor: Tomix_TC » wt, 17 listopada 2015, 21:03

Ewidentne kłopoty balansu bieli - kamerak poszukuje optymalnego ustawienia i w warunkach podwodnych wychodzi jak wychodzi.
Powinno na to pomóc włączenie White Balance na NATIVE (pewnie masz AUTO - a to jest dobre przy kręceniu w normalnych warunkach) oraz włącz GoProColor. Z kolejnych ustawień to nie rozumiem dlaczego nagrywasz na 720 (chyba że oszczędzasz kartę?) - różnica w jakości między 720 a chociażby 1080 jest bardzo duża (a jak zależy CI na 120 klatkach to GP4 mam taka możliwość). Ja filmuję na 2,7 K i na 60 klatkach. Różnica nawet względem 1080, w trudnych warunkach, jest bardzo zauważalna. Nie tylko w oddaniu szczegółów, kolorów i szczegółów w cieniach. Przy 60 klatkach wychodzą już wystarczające slow motion na warunki polowania (spójrz chociażby na mój filmik z GP3+ na 60 klatkach - "Pudło w suma"). Dla bardzo szybkich akcji (testy kuszy) pewnie przejdę na 1080 i 120 klatek.
Nie używam superView - bardzo zniekształca obraz i trzeba korygować zniekształcenia podczas "obróbki". Szeroki obraz obarczony jest znacznymi zniekształceniami oraz (co gorsze) obraz jest oddalony i traci się szczegóły, których odzyskać już nie sposób. Osobiście nie używam nawet Wide, a co najwyżej MEDIUM. Sprawdź - zobaczysz, że kąt jest wystarczający a obraz przybliżony i pełen szczegółów.
SuperView jest już całkiem niezasadny w trudnych warunkach i przy użyciu doświetlenia - Low Light wariuje znacznie szybciej dorzucając zieleń do całego obrazu.
Używam również SpotMeter -by to co w centrum obrazu było zawsze priorytetem (zwłaszcza jak doświetlasz latarką)
Napisz jak wyszło

Awatar użytkownika
franek1982
Posty:129
Rejestracja:ndz, 17 maja 2015, 19:07
Lokalizacja:Lillestrøm /Pelplin
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: franek1982 » wt, 17 listopada 2015, 21:31

Dzięki Tomix_TC uczę się na GP4 a kamerkę kupiłem w piątek więc mam co próbować, dostosuję się do twoich zaleceń i zobaczę co wyjdzie.Poprzednia kamera aee nie nadawała się do kręcenia pod wodą że względu na obudowę wodoszczelną więc musiałem zapłacić frycowe i wydać kolejne pieniądze na gp4. Przetestuje twoje ustawienia i później tu wrzucę. Oglądałem twój filmik i rzeczywiście jest lepiej.Pozdro :)

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: bruner » pt, 8 stycznia 2016, 23:36

Tomku - poleca ten filtr:

wody błękitne:
http://divezone.pl/polar-pro-filtr-czer ... -4689.html

wody zielonkawe:
http://divezone.pl/polar-pro-cube-filtr ... -4485.html

Tanie filtry ponoć szkoda nawet kupować
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
wojciechgorajek
Posty:100
Rejestracja:śr, 25 marca 2015, 11:41
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Re: GoPro 4 Black

Postautor: wojciechgorajek » czw, 21 kwietnia 2016, 12:58

Odnośnie filtrów, gdzieś widziałem że można je bezpośrednio nałożyć na materiał w trakcie obróbki w programie ( przy pomocy balansu bieli), nie będzie to wygodniejsze?


Wróć do „Fotografia podwodna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron