[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Free/spear w Bułgarii. -Spearfishing.pl

Free/spear w Bułgarii.

Nie znalazłeś działu gdzie mógłbyś zadać nurtujące Cię pytanie dotyczące łowiectwa podwodnego? Zadaj je tutaj!
Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy
Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » czw, 13 lipca 2017, 10:02

Cześć Wam Łowcy! :wave:

Jako, że w sierpniu b.r. wybieram się na wakacje do Bułgarii- Słoneczny Brzeg (pomijając jakość Morza Czarnego) chciałbym zapytać czy ktoś orientuje się jak prawnie wygląda tam sprawa nurkowania na wstrzymanym oddechu/ łowiectwa podwodnego, a konkretnie:

- czy free jest dozwolony,
- czy konieczne do free jest posiadanie jakiegoś dodatkowego sprzętu (np. bojki),
- czy łowiectwo jest dozwolone,
- w jaki sposób mógłbym uzyskać ewentualne pozwolenie/ uiścić opłatę za łowiectwo,
- jaki dodatkowy sprzęt muszę posiadać, aby "w zgodzie z przepisami" móc tam polować?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że jakiś czas temu na forum poruszano już kwestię spear za granicą, ale jako że było to własnie "jakiś czas temu", a wszyscy z autopsji wiemy jak prawo może się szybko zmieniać dla bezpieczeństwa (również finansowego) wolę zapytać o w/w kwestie.

Z góry dziękuję za odpowiedź ! :-)

Awatar użytkownika
yKaz
Posty:30
Rejestracja:ndz, 21 lutego 2016, 18:25
Lokalizacja:Ostróda

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: yKaz » wt, 18 lipca 2017, 12:11

Wróciłem z Bułgarii 10 lipca. Nie wiem jakie są przepisy dotyczące łowiectwa ale uważam, że robienie tego w Bułgarii nie bardzo ma sens ze względu na bardzo słabą widoczność w morzu. Co do free to robiłem to wcześnie rano kiedy na plaży nie było ratowników albo na plażach nie strzeżonych. Temperatura wody 24 stopnie. Ciekawym zjawiskiem są podwodne prądy o różnych temperaturach. Miałem piankę 1 mm wyraźnie odczuwałem całym ciałem uderzenia ciepła i zimna. W wodzie można spotkać duże meduzy, na dnie śmieszne kraby. Jeśli masz ochotę zobaczyć jak wygląd Morze Czarne po powierzchnią zapraszam do obejrzenia mojego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=Dl-SxGtDLDc&t=73s

Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » wt, 18 lipca 2017, 16:57

Dziękuję Ci bardzo yKaz :)

Awatar użytkownika
yKaz
Posty:30
Rejestracja:ndz, 21 lutego 2016, 18:25
Lokalizacja:Ostróda

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: yKaz » czw, 20 lipca 2017, 15:07

Kuben po powrocie napisz koniecznie jak było. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Wojti
Posty:133
Rejestracja:śr, 2 lipca 2014, 22:18
Lokalizacja:Warszawa

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Wojti » czw, 20 lipca 2017, 18:49

Jeżeli jedziesz na własną rękę samochodem, nie masz jeszcze zarezerwowanego zakwaterowania i zależy Ci na świetnych warunkach do free/spear to pomyśl nad małą zmianą planu :)
Taką samą odległość masz nad Morze Egejskie w Grecji gdzie warunki są zdecydowanie lepsze niż w Morzu Czarnym, wszystkie inne walory wypoczynkowe moim zdaniem zdecydowanie też.

Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » czw, 20 lipca 2017, 22:34

Niestety nie mam już możliwości dokonania zamiany :c.

yKaz, zrelacjonuje warunki zaraz po powrocie ;)

Awatar użytkownika
yKaz
Posty:30
Rejestracja:ndz, 21 lutego 2016, 18:25
Lokalizacja:Ostróda

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: yKaz » pt, 21 lipca 2017, 06:59

Wojti masz rację, warunki w Morzu Egejskim są lepsze i to chyba bardziej niż zdecydowanie. Byłem tam w zeszłym roku. Jednak patrząc z innej strony to na pewno w Morzy Czarnym zdobywasz inne doświadczenia. Mnie zafascynowały prądy wodne o różnej temperaturze. Płynąc po dnie równolegle do linii brzegowej wyraźnie odczuwałem uderzenia ciepła i zimna co kilka, kilkanaście metrów. Zjawisko powstało po 2 dniach silnego wiatru i 2-metrowych falach. Kiedy pogoda się uspokoiła po dwóch dniach wszystko zniknęło. Ostatnio nawet intensywnie googlowałem w tym temacie. Okazuje się, że zjawisko prądów w Morzu Czarnym nasila się w sierpniu i potrafi być niebezpieczne.
http://www.sofia.msz.gov.pl/pl/informac ... trzezenia/
Martwa fala może wynieść człowieka nawet na kilkaset metrów w głąb morza, przy czym prędkość znoszenia jest większa od prędkości z jaką porusza się pływak. Dopiero teraz mnie olśniło dlaczego ratownicy zaczynali codziennie pracę od przepłynięcie swojego rejonu wzdłuż linii brzegowej.
Jeśli rozumie się to zjawisko i zachowa spokój nie jest ono groźne. Należy zorientować się w kierunku znoszenia i całą energię skierować na płynięciu prostopadle do prądu.
Znalazłem filmik bułgarski na ten temat:
https://youtu.be/O7eM_xJDA1g
Kuben mieszkałem w Obzorze na otwartym morzem. W dniu kiedy u mnie były wysokie fale i ratownicy nie wpuszczali nikogo do wody byłem w Złotych Piaskach. Tam fale były o połowę mniejsze, chyba dlatego, że miejscowość leży w zatoce.
W każdym razie gdyby zdarzyły się jakieś wysokie fale podczas Twojego pobytu, następnego dnia bądż ostrożny.

Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » pt, 21 lipca 2017, 23:32

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie uratowałeś mi życie dzięki tej informacji i nawet nie wiem jak Ci za to dziękować! Bardzo pomocny filmik!

Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » sob, 22 lipca 2017, 00:34

Oczytałem się troszkę w temacie "RIP currents" lub też prądów strugowych. Jest to zjawisko obecne w większości dużych zbiorników wodnych i nie tylko w Bułgarii trzeba na nie zwracać uwagę. W naszym Bałtyku tez występują.

Z takiego prądu można wydostać się na dwa sposoby pierwszy o którym wspominałeś tj. płynąć wzdłuż wybrzeża lub drugi tj. dać się wynieść i opłynac prąd po okręgu.

Polecam również film:
https://youtu.be/M9OMIKsTuqY

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję yKaz!

Awatar użytkownika
yKaz
Posty:30
Rejestracja:ndz, 21 lutego 2016, 18:25
Lokalizacja:Ostróda

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: yKaz » sob, 22 lipca 2017, 09:31

Robiłem porządki zw swoim komputerze. Znalazłem 2 linki które mogą Cię zainteresować. Pierwszy o rybach drugi to kanał free/spear Rumuna nurkującego w Morzu Czarnym.
http://bulgaricus.pl/forum/showthread.php?tid=793
https://www.youtube.com/channel/UCn7V5G ... BOoB-SjIJQ

Kuben
Posty:8
Rejestracja:pn, 12 czerwca 2017, 01:29
Lokalizacja:Tychy

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: Kuben » wt, 25 lipca 2017, 16:45

Przejrzałem kanał, który mi poleciłeś, ale chyba to nie jest Bułgarska cześć Morza Czarnego bo ta woda jest jakaś czystsza. :c

Awatar użytkownika
iljucha
Posty:28
Rejestracja:pn, 14 grudnia 2015, 04:10
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Free/spear w Bułgarii.

Postautor: iljucha » wt, 6 lutego 2018, 04:48

https://youtu.be/T2_R_d_yywE Podaję link film jest po Rosyjsku ale filmie jest zaznaczone miejsca w Bułgarii można się domyśleć.


Wróć do „Szybkie pytanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron