[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Po spotkaniu z wedkarzami -Spearfishing.pl

Po spotkaniu z wedkarzami

Tutaj dowiesz się wszystkiego co dotyczy uprawnień łowieckich na wodach śródlądowych.
grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54
Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » pn, 13 lutego 2012, 14:55

Nie wiem, gdzie to umiecic wiec wrzucam tutaj. Jakby co, to niech administrator to przeniesie, lub jezeli uzna, ze poruszany temat nic nie wnosi wykasuje.


Chciałbym poruszyć jeden wątek. Nie chcę być jednak źle zrozumiany, że się czepiam, bo nie jest to moim zadaniem. Jestem laikiem, a wychodzę z założenia, że ludzie początkujący w pewnej dziedzinie powinni się przystosować do zastałej sytuacji. Podzielę się jednak pewnymi spostrzeżeniami ze spotkania (w jednym z oddziałów PZW), w których przypadkowo poruszyłem wątek łowiectwa podwodnego. (Od razu zaznaczam, że nie jestem wędkarzem).
Starym wygom, wędkarzom powiedziałem, że będę ubiegał się o takie pozwolenie. Wzbudziło to u nich konsternacje. Otóż poinformowałem ich, że zgodnie z ustawą (Połów w wodach śródlądowych), „Kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta, po złożeniu przez osobę zainteresowaną egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją powołaną przez społeczną organizację amatorskiego połowu ryb. (...) Organizacją społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty łowiectwa podwodnego jest organizacja, która na terenie kraju w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków oraz która poinformowała właściwego starostę o terminie i regulaminie prowadzonego postępowania egzaminacyjnego oraz składzie komisji egzaminacyjnej. Wysokość opłaty za wydanie karty łowiectwa podwodnego wynosi 10 zł.”
Starzy wyjadacze stwierdzili, że oni działają w takiej organizacji amatorskiego połowu ryb i być może po zdaniu egzaminu wydadzą mi takie pozwolenie. Zaczęli wydzwaniać po kraju i ostatecznie dowiedzieli się, że nie mogą, bo nie mają przyjętego regulaminu odnoszącego się do egzaminowania podwodnych łowców. Ciągle ich jednak informowałem, że choć w ustawie nie ma tego zapisu, jest rozporządzenie mówiące o tym, że egzaminy i prawo do wydawania uprawnienia w naszym kraju posiada jedynie KDP PTTK – tak powiedzieli mi w ZG PZW.
Zapytali więc kto egzaminuje i jakie pobierane są z tego tytułu płatności. Odpowiedziałem, że tylko kilka osób w kraju za kilkaset złotych. Wybuchła kłótnia i padło wiele pytań. „Dlaczego tylko kilka osób? Dlaczego jest tak ograniczony dostęp do tych uprawnień? - chodziło im przede wszystkim o odległości, jakie trzeba pokonać na taki egzamin. Dlaczego koszty są aż tak duże, skoro w ustawie zawarte jest 10 złotych? I w końcu dlaczego tak skomplikowano dostęp do uprawnień skoro egzamin obejmuje wiedzę taką samą, jaką musi posiąść przeciętny wędkarz?” Na koniec stwierdzili, że to kolejny sposób na nabijanie kasy.
Ciężko mi było bronić pewnych aspektów, tym bardziej, że niektóre z nich również wydają mi się mało logiczne. Ale to tylko moje spostrzeżenia, z którymi chciałem się podzielić.
PS. Piszę to jeszcze z jednego powodu. W moim regionie jest wiele ciekawych akwenów i rzek. Wciąż słychać informacje o nurkach, którzy kłusują z kuszą. Postanowiłem porozmawiać z niektórymi z nich. Bez ogródek mi powiedzieli, że uprawomocniliby swoje działania (chodzi o połowy), ale zbyt dużo z tym kłopotów.
Zaznaczam jednak, że dla mnie kłopotu nie ma. Pozdrawiam.

filip
Posty:480
Rejestracja:sob, 26 kwietnia 2008, 16:30

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: filip » pn, 13 lutego 2012, 22:29

nic nie stoi na przeszkodzie oprócz dobrej woli [ewentualnie braku informacji] aby pzw ,egzaminowało na kartę łowiectwa,jest na tym forum parę osób które zrobiły kartę łowiectwa w pzw.

Awatar użytkownika
emer
Posty:1504
Rejestracja:ndz, 22 listopada 2009, 20:46
Lokalizacja:K-ce

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: emer » wt, 14 lutego 2012, 04:58

10 zł to opłata dla urzędu za wydanie karty a nie opłata za egzamin. Egzamin w pzw na KW chyba kilkadziesiąt kosztuje. Chyba.
Obecnie po SSP, PZW najbardziej pasuje do ustawy jeśli chodzi o możliwość egzaminowania. PTTK nie ma jakiegoś tam zapisu o ochronie ryb w statucie o którym mowa w ustawie (chyba że już to mają).
Niech się nie martwią tym że jakiś regulamin z pzw czegoś tam nie ma. Ważne, żeby miasto uznało przy wydawaniu. Niektóre problemu nie robią a niektóre odrzucają.
Przypadkowo nie będąc wędkarzem byłeś w oddziale PZW i poruszyłeś wątek łowiectwa podwodnego :th_thmali172:
Do sprzedania guma na metry
viewtopic.php?f=27&t=3459

www.sspoland.pl

grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » wt, 14 lutego 2012, 08:22

Jestem dziennikarzem i spotykam się z różnymi środowiskami :)

PS.
Czyli co, sugerujesz, że PZW mógłby przeegzaminować?

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: bruner » wt, 14 lutego 2012, 08:35

Wiele okręgów PZW egzaminuje na kłp. Władze tych okręgów twierdzą, że wynika to wprost i ich statutu. W tym roku przy okazji rozmów telefonicznych z kilkoma okręgami dostałem od nich potwierdzenie tego. Oprócz Gorzowa WLKP i tych egzaminujących na kłp okręgów PZW, o których napisano w wątku rozmów z PZW jest ich jeszcze sporo (i ceny mooocno niższe niż w Gorzowie też mają niektóre). Celowo nie napiszę, które to - jak jesteś zainteresowany to podzwoń sobie po okolicznych, po to żeby w PZW widzieli, że jest ciągłe zainteresowanie tematem łowiectwa podwodnego :)
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

-=PAWEL=-
Posty:137
Rejestracja:wt, 25 sierpnia 2009, 12:16
Lokalizacja:Radom - pustynia

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: -=PAWEL=- » wt, 14 lutego 2012, 11:09

Egzamin ze znajomości amatorskiego połowu ryb w PZW to koszt kilkunastu zł. + 10 zł za kartę. Tak jak bruner pisał niektóre okręgi PZW prowadzą egzaminy na KŁP (koszty jak wyżej).

grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » wt, 14 lutego 2012, 17:56

No to zapadła konsternacja. Zadzwoniłem do dwóch kół PZW w moim mieście. Ich prezesi lekko zdziwieni zapowiedzieli, że pomogą mi uzyskać KŁP. Zaczęli dzwonić, tłumaczyć, dopytywać i... rozłożyli ręce. Niby mogą mnie przeegzaminować, ale niby nie mogą. Nie mogą bo, w moim okręgu nikt nie wyda mi pozwolenia na łowienie na zbiornikach. Więc tłumaczę, że ja nie chcę tu łowić, bo woda np. w Zalewie Sulejowskim jest tak bardzo przejrzysta, że musiałbym zostać beztlenowcem, żeby w ogóle jakąś rybkę zobaczyć. Tłumaczę, że potrzebuję tylko kwit. Zaczęło się sapanie, w końcu padła konkretna oferta. "Idź pan do starostwa, jak oni panu wydadzą dokument to my pana przeegzaminujemy".
Dzwonię do pani naczelnik wydziału, która zajmuje się takimi kwestiami. - Karta łowiectwa podwodnego, a co to jest? - pyta.
I znów tłumaczę. A ona: z kuszą, pod wodą? Zwariował pan, chce się pan utopić, albo w jakąś sieć zaplątać. Nikt się jeszcze o to nie starał. W ogóle jakie przepisy to regulują? A skąd ja dla pana wezmę taki druk? Zdaj pan ten egzamin i złóż pan papiery zobaczymy. Na zakończenie podałem jej jeszcze akta prawne, by poczytała.
hahahah
No i nie wiem. Chyba muszę ją przycisnąć...

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: bruner » wt, 14 lutego 2012, 21:46

Nie dzwoń do kół, zadzwoń do okręgu. Oni sa już uswiadomieni w temacie choćby przez trwająca akcję z PZW.
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » wt, 14 lutego 2012, 21:55

Z okręgiem kontaktowałem się za pośrednictwem prezesów kół. Upierają się, że nie mają przyjętych stosownych regulaminów egzaminowania KŁP. Także chyba będę musiał wybrać się na egzamin kilkaset kilometrów do ludzi z PTTK.
A o jakiej akcji piszesz?

Awatar użytkownika
Jaca
Posty:2240
Rejestracja:śr, 5 marca 2008, 14:11

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: Jaca » śr, 15 lutego 2012, 01:41

viewtopic.php?f=4&t=2190 jest trochę czytania ale warto :D

grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » pn, 20 lutego 2012, 11:13

no i karta załatwiona :) Pierwszy krok wykonany!

Woncki
Posty:80
Rejestracja:sob, 4 czerwca 2011, 15:11
Lokalizacja:Mysłowice/Zabrze

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: Woncki » pn, 20 lutego 2012, 18:26

Powiedz proszę jakich argumentów użyłeś i jak technicznie tego dokonałeś. Sam mam u siebie ten problem.
TBLWBWRK

grunger
Posty:33
Rejestracja:śr, 1 lutego 2012, 20:54

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: grunger » wt, 21 lutego 2012, 12:11

Sprawa nie była prosta i jasna. Ale za namową podzwoniłem po kraju. Nawet nie spodziewacie się ile było gadania i tłumaczenia. Zarząd okręgowy PZW widział największy problem z udostępnieniem zbiornika do połowów. Więc wytłumaczyłem, że ja nie oczekuję pozwolenia, ale możliwości wyrobienia karty. W ZG PZW poinformowali mnie, że egzamin na KŁP prowadzi KDP PTTK. Logicznie odpowiedzieć dlaczego jest tak mało egzaminatorów i dlaczego koszty są znaczące nikt mi nie potrafił odpowiedzieć.
W końcu wywiedziałem się, że w kraju jest kilka okręgów, które egzaminują na KŁP. Super kontakt jest z Okręgiem w Gorzowie Wielkopolskim. Miły pan z zarządu wytłumaczył mi, że oni nie widzą żadnego problemu. Egzamin na KŁP przeprowadzają na podstawie tej samej ustawy, która odnosi się do KW - dostępne w zakładce aspekty prawne. Oczywiście pytania są rozszerzone o przepisy odnoszące się do połowu kuszą. W zasadzie egzamin jest bardzo podobny do KW. Mężczyzna poinformował mnie, że nie potrzebne są dodatkowe regulaminy, bo działają wprost z ustawy. Pierwszy raz udostępnili również zbiorniki.
(Oczywiście pozostają pewne wątpliwości czy egzamin nie powinien być uprzedzony szkoleniem dotyczącym np. bezpiecznego nurkowania - ale nie ma warunkujących to przepisów. W moim przypadku nie widzę problemu, gdyż jestem nurkiem i zajmuje się również free.)
Uzbrojony w tą wiedzę zadzwoniłem do starosty. Urzędniczka powiedziała, że wydadzą mi dokument po zdanym egzaminie w jednym z kół wędkarskich. Udałem się więc do jednego z nich. Członkowie byli zaskoczeni, ale przyniosłem im akty prawne i relacje z innych kół. W końcu ulegli, przygotowali się do egzaminu. Okazało się, że kilku z nich posiada KŁP. Egzamin zdałem. Dokumentów jeszcze nie złożyłem, gdyż nie mam zdjęć :)
Oczywiście zostałem członkiem koła, opłaciłem składkę, nie będę jednak płacił za połowy do okręgu, bo nie wydadzą mi takiego pozwolenia.
Całe to zamieszanie to jakiś sztuczny wymysł. Jak zwykle rzuca się lody pod nogi. Warto jednak na spokojnie porozmawiać z wędkarzami.

Awatar użytkownika
Cassidy
Posty:720
Rejestracja:wt, 3 sierpnia 2010, 21:22
Lokalizacja:Milanówek

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: Cassidy » wt, 21 lutego 2012, 12:23

no to grunger zacząłeś przecierac szlaki ku normalności, gratki :good:

Awatar użytkownika
doox
Site Admin
Posty:3326
Rejestracja:wt, 4 marca 2008, 16:35
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Po spotkaniu z wedkarzami

Postautor: doox » wt, 21 lutego 2012, 16:01

A dowiadywałeś się w Starostwie czy wydadzą Ci kartę na podstawie zdanego w PZW egzaminu? Nie było problemów nigdy z egzaminem bo chętnych żeby je przeprowadzać jest sporo ale z tymżeby Starostwo na podstawie takiego zaświadczenia wydało kartę.
...if you accept the sea by all means you will enjoy anything in the water...
...najważniejszy w życiu jest las i woda...Jancio Wodnik....


Wróć do „Karta Łowiectwa Podwodnego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 69 gości

cron