Płetwy z Carbonu - warto, czy nie warto?

Wszytko co dotyczy masek, fajek, płetw oraz obciążenia.

Moderator: doox

Awatar użytkownika
W.W.

Płetwy z Carbonu - warto, czy nie warto?

Postautor: W.W. » pt, 17 sierpnia 2018, 12:30

Witam
Mam okazje kupić płetwy Gara Modular Carbon MD Cressi za okazyjną cenę, tzn. ok. 300 eur. Nowe z fabryki, legalnie!
Jednak mimo wszystko to spora cena za płetwy.
Może ktoś się wypowiedzieć z użytkowników, czy warte swojej ceny?
A jak nie użytkownicy tej konkretnej płetwy, to może choć użytkownicy innych płetw z Cartbonu?
Pozdrawiam
WW

Awatar użytkownika
nemesis
Kontaktowanie:

Re: Płetwy z Carbonu - warto, czy nie warto?

Postautor: nemesis » sob, 18 sierpnia 2018, 20:23

Miałem te długie płetwy z decathlonu, potem leaderfinsy pure carbon i nie poczułem żadnej różnicy, aż po roku jedna płetwa mi pękła i musiałem znowu użyć tych z decathlonu, co było czymś masakrycznym i wtedy dopiero doceniłem carbony. Inne porównania nie mam.

Sorcerer001
Kontaktowanie:

Postautor: Sorcerer001 » ndz, 19 sierpnia 2018, 01:30

Na rynku jest wielu producentow gdzie nie zaplacisz glupiej ceny za carbony. Roznica jest kolosalna moim zdaniem miedzy plastikiem a najtanszym carbonem, czy warto doplacac do pletw za 250euro+? Tego jeszcze nie wiem.

U nas na wyspach mozesz ogarnac pare pletw bez butow mysle ze juz od 100-150e. W zeszlym roku zlozylem komplet 100+50euro kalosze za pare CARBONTEK'a MARSPORT (teraz 160euro) i to full custom za pierwsze nowe modele w produkcji. Mamy tez kilka innych lokalsow ktorzy wytwarzaja i naprawde wiele osob z nich korzysta. Wbrew pozorom tworzenie pletw z karbonu to nie jest zadna kosmiczna technologia. A producenci pletw maja na nie taki narzuc ze naprawde szkoda gadac.
Ramy rowerowe ktore potrzebuja wiecej pracy i materialu, maja wyzsze wymagania a kosztuja po 400-500euro u chinczykow.

Wojtek je widzial, acz nie probowal, ja z kolei probowalem jego pletwy w CRO zanim jeszcze dostalem moje wiec ciezko porownac. Najwieksza wada cressi to sa strasznie waskie kalosze. Dla porownania kalosze Maresa za duzo masywniejsze i ciezsze niz Pathosa - mimo ze rozmiarowo chyba sa identyczne - acz pathosy lubia pekac.
AIDA ***
FIM 41,9m 1'46"
CWT 33m
DRY STA 5'00 " / DYN 2'24"

Cayman GI mod HF 100cm 2x14mm / Cayman GI 75cm 1x18mm

Awatar użytkownika
W.W.

Postautor: W.W. » wt, 21 sierpnia 2018, 08:51

Ciekawy materiał z testów płetw carbonowych.
https://www.apneapassion.com/equipment/ ... s-at-y-40/

Wniosek jest jeden - dla nas, zwykłych użytkowników, wszystkie płetwy są takie same, jeśli chodzi o ich właściwości. :pleasantry:

Przypomina mi to testy najdroższych nart, gdzie jedna od drugiej rożną się trzecim czy czwartym miejscu po przecinku. :wave:

Zwracam uwagę na informację z tekstu, że dwie firmy: C4 i Cetma Composites a więc te oferujące ponoć nowatorski laminat węglowy T700, który wg ich informacji ma być znacząco lepszy od dotychczas stosowanego, odmówiły udziału w testach porównawczych!
Pozdrawiam
WW

Awatar użytkownika
Wojti

Postautor: Wojti » śr, 22 sierpnia 2018, 00:47

Pływam w Cressi Gara Carbon od kilku lat. Jestem bardzo zadowolony. Świetnie sprawdzają się w morzu, jeziorze i na basenie.

Moim zdaniem warto zainwestować w carbon.
Dużo większa wydajność kopnięcia, pływa się przyjemniej niż w plastikach. Tak jak napisał Nemsis najmocniej można to odczuć po poworocie do plastików po carbonie :)

Sorcerer001 pisze: Najwieksza wada cressi to sa strasznie waskie kalosze.
Jak ktoś ma wąską stopę to jest to największa zaleta :) dla mnie są idealne.

Jeżeli chodzi budżet 300e możesz niewiele dołożyć i kupić C4 - zdecydowanie wyższa półka niż Cressi.
Tańsze rozwiązanie to Leaderfins. Carbon równie dobry jak inne natomiast część podeszwowa kaloszy jest miękka i wyginają się z piórem, nie wszystkim to odpowiada.

Awatar użytkownika
W.W.

Postautor: W.W. » śr, 22 sierpnia 2018, 06:20

Dzięki. Właśnie namierzyłem C4 Red Fox i im się wirtualnie przyglądam. W odróżnieniu od Cressi mają stopniowaną twardość, co przy mojej masie nie jest bez znaczenia.
Chyba na obecny wyjazd sobie odpuszczę, licząc na to, że na targach nurkowych będę miał okazje je pomacać.
Pozdrawiam
WW

Wróć do „ABC”